DORPER

Plemeno DORPER vzniklo ve 40. letech v Jihoafrické republice křížením dvou plemen Dorset Horn a Blackhead Persian.

DORSET HORN beran + PERSIAN bahnice = DORPER.

Výsledkem je nenáročné, masné plemeno, středně velkého tělesného rámce.  Maso má menší intenzitu chuti po skopovém a vysoký podílem libového masa. Další velkou výhodou dorperů je, že se nemusejí stříhat. Bohužel vlna, jako komerční produkt, je ztrátový, a tak jde o veliký přínos. Na léto vylínají a na zimu opět zarostou. Dorper jsou velmi adaptabilní, zimní porost se přizpůsobí podnebí, tedy v teplejším zarůstají méně a v chladnějším zarůstají silněji. Přesto že bylo toto plemeno vyšlechtěno v Jižní Africe, úspěšně se chová i v Kanadě  

Období pro rozmnožování u Dorperů není sezóně omezeno.  Předností plemene jsou bezproblémové porody, výborná mléčnost bahnic s dobrým mateřským instinktem. Jehňata se rodí hodně malá (proto ty snadné porody), ale pak velmi rychle rostou.  Během čtyř měsíců dosahují 35-45 kg. V dospělosti dosahují berani 100-120 kg a bahnice 70-80 kg. 

Neselektivní pastva, téměř žádné nedopasky. Kůže dorperů je nejvyhledávanější ovčí kůží ve světě a je prodávána pod názvem Cape Glovers. 

Ovce Dorper máme na naší farmě od roku 2009, tehdy jsme byli prvními chovateli tohoto plemene v České republice. Od roku 2012, byla pověřena Dorper asociace CZ vedením plemenné knihy a od stejného data jsme začali i s chovem plemenných ovcí, kterých máme aktuálně několik různých linií. Na začátku byl plemeník Hugo, potomek prvních importovaných embryí z jižní Afriky do Evropy chovatelem Zachem ze Švýcarska. Poté následovali Frank, Aron, Mahdy, Dinari, Mako, Jangles a další.                                                                                                                                                                                                     

Hugo
Aron
Frank
Mako
Dinari a Mako
Jangles
Jangles se stal v roce 2022 vítězem ovcí všech masných plemen v Rakouském Waizenkirchenu